SEO Seoservis EGM

SEO - Objednávka Objednávací formulář SEO

Zdroj: comerto.com - Odborné články

21.04.2016 Mgr. Martin Čech, DiS.
Rádi bychom vás tímto článkem upozornili na počínání webových katalogů, jejichž argumentačně zavádějící nabídky v poslední době stále častěji řešíme u řady našich klientů. Je naším cílem ochránit vás od neúčelné investice do zápisů v těchto katalozích, neboť vám zpravidla slibují efekt, který mohou jen stěží zajistit.

Z naší praxe víme, že vynaložené finance na tento typ „optimalizace“ jsou s ohledem na dosažené přínosy z pohledu SEO a návštěvnosti tou nejméně účelnou věcí, kterou pro svůj web můžete udělat. Cílem tohoto článku není poukazovat na nabídky konkrétních katalogů. Spíše bychom vás chtěli uvést do problematiky a zlepšit vaši schopnost vyhodnocení takovéto nabídky, která k vám často přistane mailem, nebo ji řešíte s telefonistkou daného katalogu, aniž jste před tím jakkoliv o nabídku sami požádali.

Proč si dávat pozor na nabídky katalogů?
Bohužel zástupci katalogů používají v řadě případů manipulativní argumentaci, aby vás přesvědčili o údajné nutnosti zakoupení jejich produktu. Zpravidla se ohání tisícovými počty návštěvníků či zobrazení zápisu, prvními pozicemi na brandové klíčové slovo vaší firmy apod. V tomto článku se pokusíme uvést zmíněné polopravdy na pravou míru.

Odkaz z jednoho katalogu je jen jedním z více než 250 faktorů, které ovlivňují SEO a sám o sobě vám tudíž nedokáže zajistit přední pozice ve vyhledávačích ani potřebnou návštěvnost, přestože takto je vám nutnost zápisu v daném katalogu často prezentována. Kdyby to bylo opravdu o jednom katalogu, tak už jste dávno dosáhli první pozice ve vyhledávačích na vybraná klíčová slova! A stejně tak i ostatní firmy z vašeho oboru podnikání. Logicky však nemohou být všichni na prvních místech.
Obchodní zástupci webových katalogu (či e-mailové nabídky od nich) často používají poutavý trik se statistikami zobrazení či dokonce návštěvnosti dané katalogové sekce, ve které jste/můžete být společně s ostatními konkurenčními zápisy uvedeni. Velmi poutavě argumentují vysokými čísly impresí (zobrazení dané sekce), přičemž tento fakt je pouhým lákadlem a ne reálným přínosem pouze a jen pro vás. Teprve při detailním pohledu do statistik Google Analytics vašeho webu dokážeme skutečný přínos katalogu rozklíčovat, neboť umíme identifikovat konkrétní návštěvy z daného katalogu. Měsíčně skutečně mohou danou sekci katalogu navštívit tisíce či stovky lidí, ale věřte, že pouze pár jedinců z katalogu skutečně přejde na váš web (a o to vám hlavně jde)!

Proto radíme:
- u stávajícího katalogového zápisu (který se chystáte prodloužit na další rok) se nejdříve podívejte do webových statistik a najděte si přístupy z domény konkrétního katalogu za celý rok. Pak podělte cenu za roční zápis počtem skutečných návštěv v minulém roce (příklad: 7000Kč/15návštěv = 466 Kč za přivedení 1 návštěvníka). Pak už jednoduše vyhodnotíte výsledek. Když vezmete v potaz, že např. přivedený návštěvník z PPC reklamy (např. Sklik, Adwords) vás stojí průměrně do 10 Kč, pak máte jasno, kam investovat (samozřejmě je třeba při hodnocení ještě zohlednit konverze, resp. ROI či PNO).

- u zcela nové nabídky katalogového zápisu doporučíme se ptát na konkrétní návštěvnost sekce, kde budete zařazeni a počet umístěných dalších firem v dané sekci. Podělte počet přístupů počtem zápisů v dané sekci a dostanete velmi hrubý přehled, který vám však již může napovědět o výhodnosti zápisu. Pozor: nenechte se uchlácholit čísly návštěvnosti celého webu, je to pro vás údaj s nulovou vypovídací hodnotou. Je to jako řešit průměrnou spotřebu všech osobních aut v Brně za celý rok – vás ale zajímá spotřeba pouze vašeho vozu.



Dalším manipulativním argumentem
je příslib první pozice na brandový výraz vaší firmy. Většina firem se na svůj brand ve vyhledávačích logicky umisťuje na přední pozici, k tomu není zapotřebí zápis v katalogu za 7000 Kč ročně. Ukažme si to na příkladu firmy Comerto. Pokud zadáte brandový výraz „Comerto“ v české lokalizaci Googlu, pak se logicky naše firma objeví na prvním místě. Na co tedy platit zápis v katalogu na něco, co funguje i bez katalogu. Dejte si proto pozor na nabídky, které chtějí zaručit přední pozice spojené s vaším brandem a jeho odvozeninami (např.: tvorba webu egm99com - název projektu). Nekupujte něco, co už máte!
Je třeba také zmínit, že velké množství webových katalogů je pro vyhledávače v podstatě odkazovým spamem. V praxi to znamená, že váš web může zápis v daném katalogu spíše poškodit, neboť jako jeden z řady ostatních členů tohoto katalogu (díky zápisu v něm) se stáváte součástí odkazové sítě, kterou pro svůj linkfarmový charakter vyhledávač zabanoval nebo brzy zabanovat může (ban = ztráta hodnocení a případné dlouhodobé vyřazení z výsledků vyhledávání).
Často se také stává, že velká část prezentovaných statistik návštěvnosti katalogu je uměle vytvořena tzv. roboty, kteří simulují reálné návštěvníky katalogu. Toto je sice pro laika hůře poznatelné, ale na základě míry opuštění, doby strávené na stránce a řady dalších faktorů lze umělou simulaci návštěvnosti odhalit.
Navíc, když vezmeme v potaz dávno platný úzus řady SEO odborníků o tom, že registrace do katalogů je již mrtvou technikou, pak není co řešit (přesvědčte se sami vyhledáním odborných článků na internetu).
O to horší je fakt, že za jeden takovýto katalogový odkaz zaplatíte částku, která vykazuje velký nepoměr k výslednému efektu. Vaše peníze se dají lépe investovat do mnohem účelnějších forem online marketingu! Zaměřte se spíše na investice do takových aktivit, které podporují primárně konverze, nebo dokážou zajistit opravdu relevantní návštěvnost.
  • Zdroj: comerto.com - Odborné články